Spring til indhold

Danskere i Championship 2026/27

18 danskere har spillet i Championship, Englands næstøverste række, i sæsonen 2026/27, fordelt på 13 klubber. Yderligere 2 danskere står i en trup i ligaen uden at have spillet endnu.

Kort fortalt

  • Mathias Kvistgaarden (Norwich) og Yousef Salech (Cardiff) har scoret flest mål af danskerne i Championship i sæsonen 2026/27, 2 hver.
  • 2 af danskerne har også spillet i en anden liga i denne sæson: Emil Riis for Leicester i League One 2026/27 og Mikkel Ladefoged for Västerås SK i Allsvenskan 2026.
  • 6 danskere er kommet til Championship siden sæsonen 2025/26, og 4 har forladt ligaen.
  • Daniel Iversen (Preston) og Mads Hermansen (West Ham) har spillet flest minutter af danskerne i Championship i sæsonen 2026/27, 720 hver.
  • 3 danskere har spillet for Norwich i Championship i sæsonen 2026/27, flere end for nogen anden klub.

Alle danskere i Championship

Tabellen viser de 18 danskere, der har spillet i Championship i sæsonen 2026/27, sorteret efter spilletid, og nederst 2 danskere, der står i en trup uden at have spillet endnu.

Alle danskere i Championship: klub, position, alder, kampe, start, minutter, mål, assists, a-landskampe 2026
SpillerKlubPositionAlderKampeStartMinutterMålAssistsA-landskampe 2026
Daniel IversenPrestonMålmand2988720000
Mads HermansenWest HamMålmand2688720003
Yousef SalechCardiffAngriber2488700210
Pelle MattssonNorwichMidtbanespiller2587651010
August PriskeBirminghamAngriber2277570110
Oliver SonneBurnleyForsvarsspiller2576488000
Jacob Bruun LarsenBurnleyMidtbanespiller2865405010
Nicolas MadsenQPRMidtbanespiller2675392000
Oscar SchwartauNorwichAngriber2075366110
Oscar FrauloDerbyMidtbanespiller2264359010
Luca KjerrumgaardWatfordAngriber2374333100
Lukas JensenMillwallMålmand2722180000
Mathias KvistgaardenNorwichAngriber2451149211
Henrik MeisterDerbyAngriber2232143000
Kristoffer LundBirminghamForsvarsspiller242172000
Mikkel LadefogedLincolnAngriber233065100
Mathias JørgensenBlackburnAngriber261029000
Emil RiisBristol CityAngriber281026000
Mads RoerslevSouthamptonForsvarsspiller27–––––0
Tammer BanyWest BromAngriber22–––––0

Danskere til og fra Championship

Skift mellem sæsonen 2025/26 og sæsonen 2026/27.

Kommet til Championship

Kommet til Championship: klub, fra
SpillerKlubFra
Henrik MeisterDerbyPisa (Serie A 2025/26)
Jacob Bruun LarsenBurnleyMed klubben fra Premier League 2025/26
Kristoffer LundBirmingham1. FC Köln (Bundesligaen 2025/26)
Mikkel LadefogedLincolnVästerås SK (Superettan 2025)
Oliver SonneBurnleySparta Praha (Czech Liga 2025/26)
Yousef SalechCardiffMed klubben fra League One 2025/26

Forladt Championship

Forladt Championship: tidligere klub, til
SpillerTidligere klubTil
Elias JelertSouthamptonLe Havre (Ligue 1 2026/27)
Mads Frøkjær-JensenPrestonBrøndby IF (Superligaen 2026/27)
Victor KristiansenLeicesterPanathinaikos (den græske Super League 2026/27)
Victor TorpCoventryMed klubben til Premier League 2026/27

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange danskere spiller i Championship?

18 danskere har spillet i Championship i sæsonen 2026/27, og yderligere 2 står i en trup i ligaen uden at have spillet endnu. I alt 20 danskere.

Hvilke danskere spiller i Championship?

De danskere, der har spillet mest i Championship i sæsonen 2026/27, er Daniel Iversen (Preston), Mads Hermansen (West Ham), Yousef Salech (Cardiff), Pelle Mattsson (Norwich) og August Priske (Birmingham). Yderligere 15 danskere står i tabellen over alle danskere i ligaen.

Hvilke klubber i Championship har danske spillere?

Norwich (3), Birmingham (2), Burnley (2), Derby (2), Blackburn, Bristol City, Cardiff, Lincoln, Millwall, Preston, QPR, Southampton, Watford, West Brom og West Ham har danske spillere i Championship i sæsonen 2026/27.

Hvilke danskere er kommet til Championship i sæsonen 2026/27?

Henrik Meister (Derby, fra Pisa), Jacob Bruun Larsen (Burnley), Kristoffer Lund (Birmingham, fra 1. FC Köln), Mikkel Ladefoged (Lincoln, fra Västerås SK), Oliver Sonne (Burnley, fra Sparta Praha) og 1 andre er kommet til Championship siden sæsonen 2025/26.

Hvem er den mest scorende dansker i Championship?

Mathias Kvistgaarden (Norwich) og Yousef Salech (Cardiff) har scoret flest mål af danskerne i Championship i sæsonen 2026/27, 2 hver.

Om tallene

Kun kampe i Championship i sæsonen 2026/27. Tallene bygger på kampdata for ligakampe og blev læst den 7. oktober 2026. Tabellen dækker de danskere, vi kender til. Danskere, der står i en trup uden at have spillet i ligaen endnu, står nederst med en streg i kampkolonnerne. Alderen er beregnet på den dato, tallene blev læst. A-landskampe tæller kampe for Danmarks A-landshold i 2026 i alle turneringer, også venskabskampe. Tilgange og afgange er fundet ved at sammenligne danskernes klubber i sæsonen 2025/26 og sæsonen 2026/27; en dansker, der ikke har spillet nogen steder i år, regnes ikke som en afgang. Listen er ikke nødvendigvis komplet.

Siden bygges automatisk ud fra kampdata og opdateres, når tallene ændrer sig. Ser du en fejl, så skriv til os.

Seneste om danskere i Championship

Andre ligaer med danske spillere

Se alle ligaer med danske spillere