Spring til indhold

Danskere i Ekstraklasa 2026/27

7 danskere har spillet i Ekstraklasa, Polens øverste række, i sæsonen 2026/27, fordelt på 7 klubber. Yderligere 1 dansker står i en trup i ligaen uden at have spillet endnu.

Kort fortalt

  • 2 af danskerne har også spillet i en anden liga i denne sæson: Anders Klynge for Bodø/Glimt i Eliteserien 2026 og Mads Agger for BK Häcken i Allsvenskan 2026.
  • 2 danskere er kommet til Ekstraklasa siden sæsonen 2025/26, og 2 har forladt ligaen.
  • Mikkel Maigaard har spillet flest minutter af danskerne i Ekstraklasa i sæsonen 2026/27: 1.080 minutter for Wieczysta Kraków.

Alle danskere i Ekstraklasa

Tabellen viser de 7 danskere, der har spillet i Ekstraklasa i sæsonen 2026/27 efter 12 spillede runder, sorteret efter spilletid, og nederst 1 dansker, der står i en trup uden at have spillet endnu.

Alle danskere i Ekstraklasa: klub, position, alder, kampe, start, minutter, mål, assists
SpillerKlubPositionAlderKampeStartMinutterMålAssists
Mikkel MaigaardWieczysta KrakówMidtbanespiller3112121.08000
Emil KornvigWidzew ŁódźMidtbanespiller2612984400
Thomas SantosMotor LublinForsvarsspiller289650100
Anders KlyngeJagielloniaMidtbanespiller269549000
Malthe HøjholtGornik ZabrzeMidtbanespiller255437900
Mileta RajovićLegia WarszawaAngriber276222800
Mads AggerPogon SzczecinAngriber26102800
Lukas LeragerWidzew ŁódźMidtbanespiller33–––––

Danskere til og fra Ekstraklasa

Skift mellem sæsonen 2025/26 og sæsonen 2026/27.

Kommet til Ekstraklasa

Kommet til Ekstraklasa: klub, fra, type, dato
SpillerKlubFraTypeDato
Malthe HøjholtGornik ZabrzePisa (Serie A 2025/26)Køb1. september 2026
Anders KlyngeJagielloniaBodø/Glimt (Eliteserien 2025)Køb27. juli 2026

Forladt Ekstraklasa

Forladt Ekstraklasa: tidligere klub, til, dato
SpillerTidligere klubTilDato
Mathias SauerGornik ZabrzeSandefjord (Eliteserien 2026)15. juli 2026
Peter TherkildsenWidzew ŁódźOB (Superligaen 2026/27)30. juni 2026

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange danskere spiller i Ekstraklasa?

7 danskere har spillet i Ekstraklasa i sæsonen 2026/27, og yderligere 1 står i en trup i ligaen uden at have spillet endnu. I alt 8 danskere.

Hvilke danskere spiller i Ekstraklasa?

De danskere, der har spillet mest i Ekstraklasa i sæsonen 2026/27, er Mikkel Maigaard (Wieczysta Kraków), Emil Kornvig (Widzew Łódź), Thomas Santos (Motor Lublin), Anders Klynge (Jagiellonia) og Malthe Højholt (Gornik Zabrze). Yderligere 3 danskere står i tabellen over alle danskere i ligaen.

Hvilke klubber i Ekstraklasa har danske spillere?

Widzew Łódź (2), Gornik Zabrze, Jagiellonia, Legia Warszawa, Motor Lublin, Pogon Szczecin og Wieczysta Kraków har danske spillere i Ekstraklasa i sæsonen 2026/27.

Hvilke danskere er kommet til Ekstraklasa i sæsonen 2026/27?

Malthe Højholt (Gornik Zabrze, fra Pisa) og Anders Klynge (Jagiellonia, fra Bodø/Glimt) er kommet til Ekstraklasa siden sæsonen 2025/26.

Hvilken dansker har spillet mest i Ekstraklasa?

Mikkel Maigaard har spillet flest minutter af danskerne i Ekstraklasa i sæsonen 2026/27: 1.080 minutter for Wieczysta Kraków.

Om tallene

Kun kampe i Ekstraklasa i sæsonen 2026/27. Tallene bygger på kampdata for ligakampe og blev læst den 28. oktober 2026. Tabellen dækker de danskere, vi kender til. Danskere, der står i en trup uden at have spillet i ligaen endnu, står nederst med en streg i kampkolonnerne. Alderen er beregnet på den dato, tallene blev læst. Tilgange og afgange er fundet ved at sammenligne danskernes klubber i sæsonen 2025/26 og sæsonen 2026/27; en dansker, der ikke har spillet nogen steder i år, regnes ikke som en afgang. Listen er ikke nødvendigvis komplet.

Siden bygges automatisk ud fra kampdata og opdateres, når tallene ændrer sig. Ser du en fejl, så skriv til os.

Andre ligaer med danske spillere

Se alle ligaer med danske spillere