Spring til indhold

Danskere i Ligue 1 2026/27

13 danskere har spillet i Ligue 1, Frankrigs øverste række, i sæsonen 2026/27, fordelt på 8 klubber.

Kort fortalt

  • Casper Tengstedt er den mest scorende dansker i Ligue 1 i sæsonen 2026/27 med 4 mål for Toulouse.
  • 2 af danskerne har også spillet i en anden liga i denne sæson: Conrad Harder for RB Leipzig i Bundesligaen 2026/27 og Maurits Kjærgaard for Red Bull Salzburg i den østrigske Bundesliga 2026/27.
  • 8 danskere er kommet til Ligue 1 siden sæsonen 2025/26, og 3 har forladt ligaen.
  • Filip Jørgensen har spillet flest minutter af danskerne i Ligue 1 i sæsonen 2026/27: 540 minutter for Strasbourg.
  • Maurits Kjærgaard har lagt op til flest mål af danskerne i Ligue 1 i sæsonen 2026/27: 2 assists for Lille.

Alle danskere i Ligue 1

Tabellen viser de 13 danskere, der har spillet i Ligue 1 i sæsonen 2026/27 efter 6 spillede runder, sorteret efter spilletid.

Alle danskere i Ligue 1: klub, position, alder, kampe, start, minutter, mål, assists, a-landskampe 2026
SpillerKlubPositionAlderKampeStartMinutterMålAssistsA-landskampe 2026
Filip JørgensenStrasbourgMålmand2466540003
Thomas JørgensenToulouseMidtbanespiller2066528211
Pierre-Emile HøjbjergMarseilleMidtbanespiller3155450106
Mads BidstrupLyonMidtbanespiller2566444001
Elias JelertLe HavreForsvarsspiller2343279000
Rasmus NicolaisenToulouseForsvarsspiller2933270000
Casper TengstedtToulouseAngriber2642226410
Lucas HøgsbergStrasbourgForsvarsspiller2042198002
Isak JensenLorientAngriber2251152100
Noah NarteyLyonMidtbanespiller2151147100
Maurits KjærgaardLilleMidtbanespiller2331145020
Conrad HarderStrasbourgAngriber2141135110
Mika BierethMonacoAngriber232042000

Danskere til og fra Ligue 1

Skift mellem sæsonen 2025/26 og sæsonen 2026/27.

Kommet til Ligue 1

Kommet til Ligue 1: klub, fra, type, dato
SpillerKlubFraTypeDato
Maurits KjærgaardLilleRed Bull Salzburg (den østrigske Bundesliga 2025/26)Køb31. august 2026
Casper TengstedtToulouseFeyenoord (Eredivisie 2025/26)Køb30. august 2026
Isak JensenLorientAZ Alkmaar (Eredivisie 2025/26)Leje23. august 2026
Elias JelertLe HavreSouthampton (Championship 2025/26)Leje20. august 2026
Filip JørgensenStrasbourgChelsea (Premier League 2025/26)Leje10. august 2026
Mads BidstrupLyonRed Bull Salzburg (den østrigske Bundesliga 2025/26)Køb30. juni 2026
Conrad HarderStrasbourgRB Leipzig (Bundesligaen 2025/26)––
Thomas JørgensenToulouseViborg FF (Superligaen 2025/26)––

Forladt Ligue 1

Forladt Ligue 1: tidligere klub, til, type, dato
SpillerTidligere klubTilTypeDato
Matthew O'RileyMarseilleBrighton (Premier League 2026/27)Leje slut1. februar 2026
Younes NamliLe HavrePEC Zwolle (Eredivisie 2026/27)–5. januar 2026
Jonathan FischerMetzMed klubben til Ligue 2 2026/27––

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange danskere spiller i Ligue 1?

13 danskere har spillet i Ligue 1 i sæsonen 2026/27, fordelt på 8 klubber.

Hvilke danskere spiller i Ligue 1?

De danskere, der har spillet mest i Ligue 1 i sæsonen 2026/27, er Filip Jørgensen (Strasbourg), Thomas Jørgensen (Toulouse), Pierre-Emile Højbjerg (Marseille), Mads Bidstrup (Lyon) og Elias Jelert (Le Havre). Yderligere 8 danskere står i tabellen over alle danskere i ligaen.

Hvilke klubber i Ligue 1 har danske spillere?

Strasbourg (3), Toulouse (3), Lyon (2), Le Havre, Lille, Lorient, Marseille og Monaco har danske spillere i Ligue 1 i sæsonen 2026/27.

Hvilke danskere er kommet til Ligue 1 i sæsonen 2026/27?

Maurits Kjærgaard (Lille, fra Red Bull Salzburg), Casper Tengstedt (Toulouse, fra Feyenoord), Isak Jensen (Lorient, fra AZ Alkmaar), Elias Jelert (Le Havre, fra Southampton), Filip Jørgensen (Strasbourg, fra Chelsea) og 3 andre er kommet til Ligue 1 siden sæsonen 2025/26.

Hvem er den mest scorende dansker i Ligue 1?

Casper Tengstedt er den mest scorende dansker i Ligue 1 i sæsonen 2026/27 med 4 mål for Toulouse.

Om tallene

Kun kampe i Ligue 1 i sæsonen 2026/27. Tallene bygger på kampdata for ligakampe og blev læst den 15. oktober 2026. Tabellen dækker de danskere, vi kender til. Alderen er beregnet på den dato, tallene blev læst. A-landskampe tæller kampe for Danmarks A-landshold i 2026 i alle turneringer, også venskabskampe. Tilgange og afgange er fundet ved at sammenligne danskernes klubber i sæsonen 2025/26 og sæsonen 2026/27; en dansker, der ikke har spillet nogen steder i år, regnes ikke som en afgang. Listen er ikke nødvendigvis komplet.

Siden bygges automatisk ud fra kampdata og opdateres, når tallene ændrer sig. Ser du en fejl, så skriv til os.

Seneste om danskere i Ligue 1

Andre ligaer med danske spillere

Se alle ligaer med danske spillere